Friday, October 30, 2009

Watch it :)))

Monday, October 12, 2009

Bikák nélkül és magyarok Portugáliában

Vila Franca de Xira - ha bikát akarok látni ide kell jönni, van itt aréna, meg évente kétszer futtatás is az utcán. Hát én akartam bikát látni, de nem az,t ahogy az aránában végzi, pontosabban csak utána, titokban, mert itt Portugáliában Spanyolországgal ellentétben, a bika élve szabad az arénából. Én a futtatást szerettem volna látni, de a programmal ellentétben az délelőtt volt, mi meg csak délután voltunk ott. Így maradt a vásár, a kézműves kiállítás. Láttunk a homokkal beborított utcákat, az elbarikádozott utakat. Ettünk édeset és ittunk csoki pohárból ginját (meggyes sherry). Vettünk kolbász sütőt -lsd. kép. csak alhohol kell hozzá, amit meggyújtunk majd simán el is lehet fújni amint a bevagdosott kolbász megsült.




vila franca de xira
További képekét katt a képre.

Október 10-
Magyarokat fogadták a Portugálok, tét, ha kikapnak, nem lesz lehetőségünk játszani a kijutásért foci vb-re. A tét nekünk, ugyanez. Drukkoltam én a magyaroknak, egyedüliként üvöltve hajrá magyarok, ami szinte ütemesen kijön a portugal-portugal skandálásra. Vagy csak Magyarország-ot, hogy mit értem el vele, a körülöttem ülők, megtudták, hogy magyar vagyok, megtanulták a Magyarország szót. És igen, senki sem szólt be nekem
Jó volt. Haza felé, még egy két próbát tettem, arra hogy lássak találkozzak magyarokkal, és a hajrá magyarok kiáltásomra amit a  stadionból haza felé, 5 portugál gyűrűjében tettem meg, jött is válasz. Most már drukkolok a portugáloknak. Van zászlóm is, ami a meccs alatt a műanyag széken tartottam, hogy melegítsen :) 
Portugal-Hungria

Szeptember-Október

Szeptember végén megjelentek a sült gesztenye-árusok, és kellemes füstös illat lengi be a várost, kicsit furcsa, mert nekem ez az egész a télhez köthető, pedig itt még nyár van, kék ég, nap, 25 fok feletti napi csúcs és persze zöld fű, fa. Aztán megjött a reklámújság, hogy vegyünk csokimikulást és adventi naptárt, mert az 3 féle mintával is kapható (persze, egy október, egy november, meg egy decemberre, az első két hónap hiányzó napjai meg a fogyókúrás napok :)

Az egyetlen őszre utaló dolog, hogy szeptember közepétől még múlt hétig is a főiskolások beöltözött csoportjai leptél el a várost, az elsősök festett arca, fejükön külböző sapkák, extra jelmezekben és a legidősebbek, fekete leple, ami különböző felvarrókkal van beborítva. Igen, kezdődik az iskola... Nekem már nem.

Friday, September 18, 2009

Itt lakok :))

Ez a sarkon lévo ház a miénk, a legfolso emelet, a masodik ajto a fobejarat.



Ver mapa maior

Google street view :)

http://maps.google.com/?ie=UTF8&layer=c&cbll=38.715605,-9.138393&panoid=X3byh6I802Sgc8NYxnbcSw&cbp=12,339.33,,0,20.56&ll=38.725195,-9.157662&spn=0,359.961591&t=h&z=15

Tuesday, September 8, 2009

A túró rudi napja

Mert magyarok mindenhol vannak és mindehova jönnek, most épp pont a hostelben szállt meg egy lány Erasmus-félévre jött, szállást keres és véletlen volt nála pirospöttyösazigazi :)))

Mert hát a hostelben történnek ám nagyon jó dolgok, egy brazil lány aki egy év után ment ma haza, hagyott nekünk pár dolgot a hostelben, amiből én a zselés lábemelegítőt kaptam :))

És hogy a nap még ne érjen véget, dél-koreaiak azt tudakolták ma tőlem, hogy mennyit kell fizetniük egy pohár csapvízért :)))

Most ennyit mert Fred elkészült a palacsináinkkal, ez az első próbálkozása :))) 

Monday, August 31, 2009

Együtt

Szóval miután összeköltöztünk és mindenki beadta azt ami volt otthon, szinte megvolt mindenünk ami kellett ahhoz, hogy elinduljon közös életünk. A többi meg itt meg megvolt a házban, de aztán így két hónap alatt, rájöttünk, hogy az nem tól jó, ha a szendvics-sütő egyik fele éget és néha málik róla a bevonat, illetve ha a kivasalt fehér póló után pici fekete pontokat kell lerázni az anyagról. Így hát megvettünk első közös használati tárgyainkat. 

Közös. Felét ő fizette, felét én. A mienk...

Sunday, August 23, 2009

Éljen a nyár :)))

Jó dolog közel lakni az óceánhoz, mégis másfél órás kocsikázás kellett ahhoz, hogy egy olyan hullámos partra menjünk, ahol először végre nem éreztem jéghidegnek a vizet :)) 

Katt az albumra:

praia

Monday, August 17, 2009

Boldog 55. szülinapot Anyu :)))

Azt hiszem nem lesz ezzel baj, hogy leírtam, hogy 55, igazán semmi titkolni való nincs benne, jó párat úgyis letagadhatnál belőle.

Az egyik barátom például nem tudja, hány éves az anyukája, egyedül az apja tudja a családban, a kor az titok. A személyi dokumentumok félve őrzött titkos papírok. Így aztán hogy mondhatná, hogy anyu de jól nézel ki a korodhoz képest is :)))

"Ami jó, azt kétszer is szívesen hallja az ember. " - Seume

Boldog szülinapot mégegyszer, sok puszi Lisszabonból.

Saturday, August 15, 2009

Interkulturális kommunikáció

Már most tudom, hogy ez csak egy kis bejegyzés kezdemény, mert a sor idővel nőni fog, napról-napra, talán óráról-órára is, ahogy egyre több napot dolgozok a hostelben...

Hát igen, nem mindenki angol anyanyelvű, a towel, az ázsiak nagyrészének problémát okoz, hogy még is mit kérdezek. "Do you have a towel, or do you need one" - tower????

Aztán megismétlem, elmutogatom, hogy mégis mire van, a törülköző? Megéri, a válasz: yes...
Kérdem én, hogy mégis melyik, a van, vagy a kell az igen, erre persze megint rávágják, hogy igen...
És ilyenkor nem jó azt kérdezni, hogy: "yes, do you have?" mert sok kultúra nem mond nemet, és ez esetben a szerencsétlen törülköző nélkül maradna... 

Egyébként is az ázsiaiakra jellemző, hogy nem beszélnek jól angolul, tiszetelt a kívétélenek, de legtöbbször a legalapabb szavakat sem értik, ami hát oké, nem mindneki tudhat angolul, ráadásul ez egy teljesen más strukturájú nyelv neki, csak hát mindenre bólogatnak és igeneznek, aztán kiderül nem értenek semmit. 

Az olaszokkal annyival könnyebb, hogy szinte azonnal mondják, sorry, my english is very poor :))

De azért ne tessék általánosítani :))

Wednesday, August 12, 2009

Legalizálódásom története

A lényeg először is, van tartózkodási papírom 5 évre :))

Na de, ez nem volt oly egyszerű... Először helyi önkormányzat ahol, 0 perc várakozás és 2,7 euró kifzetése után kaptam egy papírt, mely szerint ezen-meg ezen a címen élek, Freddel "comunhão de mesa e habitação" kapcsolatban, ebből a mesa szó az érdekes mely asztalt jelent. Mindig is tudtam, hogy az étel ennyire fontos a portugáloknak, a kávé után/mellett a legfontosabb... és ne vegyél el portugáltól ételt, szóval így talán mégis érthető hogy nem "ágy" a kapcsolat alapját adó bútor :))

A városi kamara aztán kiállította nekem a tartózkodási papírt. A részleg ahol ezt intézik, csak EU-s állampolgárokkal foglalkozik, ha nem lennék EU-s teljesen máshova kellene mennem, ez azért érdekes, mert miután kb. 30 percet vártam és sorrakerültem, mondom magyar vagyok, majd meglepett a kérdés, hogy na és Magyarország EU-s tagország... kérdem én, ennyire rossz helyen várakoznék?! aztán a kis leggördülő az űrlapon a hölgy segítségére sietett, nehogy már fejből kéne tudnia mind a 27 országot... még 7 euró és immár 5 évig "nem turista" státuszban vagyok itt. Ezzel a papírral ingyen mehetek aztán akármikor a várba :)) Ahonnan csodás panoráma nyílik az alattunk elterülő, néhol kielemkedő Lisszabonra, piros tetős házacskáira, macskaköves utcáira, zöld parkjaira... meg a friss levegő, a kellemes nyári szellő....

igen, itthon vagyok itt is :)))

sokadik mindennapok

(utólag feltöltve)

kezdek belerázódni... lakás tisztántartása, vásárlás, fozés...
munka... itt már órák óta nem torténik semmi. :)
portugálbillentyuzet... a u es o feletti ketto pontos betun kívul minden betut tudok reprodukálni...
és ma kézhezkaptam az elso fizetésem...

Valamint itt száll meg a hostelben egy Janice hasonmás a jóbarátokból, tudjátok a ooooohhh, májjjj gád :)) na erre még nem terelodott a szó, de tuti így mondaná :))
szóval jó a munka :)))
mindeféle akcentus megfordul itt, brit, amerikai, amerikába vándorolt mexikói, kanadai, skót, ír, ausztrál... koreai akcentus, japán, taiwani akcentus :))
na veluk nehez, hisz nem mondanak nemet, ne tegyél fel eldontendo kérdést nekik :)))

jellemzoen sokan megkérdezik, hogy where are you from? - hát igen nem vagyok még elég
barna :) amúgy már térdig folottig hatoltam a hideg óceánba :))))

Tuesday, July 28, 2009

es mar dolgozok is....

Egy kisebb szunet utan, portugal billentyuzetrol, megprobalom osszefogalni az elmult napokat.

Szoval, van munkam, egy jo kis hostelben dolgozok, 2008-ban a n1. volt a hostelwordon:
Rossio Hostel es iden sem allunk rosszul :))
Recepciosnak lenni erdekes, igazabol bonzulultabb es osszetettebb a dolog mint ahogy en valaha is gondoltam, foleg ha egyszerre 3 ember akar becsekkolni, fizetni, vagy kerdezni valamit...
na dehat mosolygok egesz nap :)) es a legelso vendeg, akinek elmondtam, hogy mit csinaljon Lisszabonban, azt mondta, hogz mar regota utazgat, de ez volt a "best service", amit valaha kapott :))

most epp van par szabad percem...
Nori latogatott meg, ket hete, ezzel csak annyit mondanek hogy lehet jonni meglatogatni :)))

es mar tudom it hogy mit kell meg ma megcsinalnom, szoval vissza a munkaba, de koszonom aki erdeklodott, jol vagyok :))

Monday, July 13, 2009

Mindennapok 2.

Szóval tegnap takarítottunk... mert hát csodás dolog együtt élni, de ugye ez nem egy hotel :) na de sebaj szépen végeztünk, és lányok csak olyan valakivel költözzetek valaha is össze, aki egy tudja, hogy a textil csíkok egy rúd végen felmosásra szolgálnak és nem parti frizura, melyik fiókban van az ágynemű, a mosógép melyik rekeszébe kell tenni a mosóport ja és ha már itt tartunk nem ijed meg egy kis villanyszereléstől, meg egyéb barkácsmunkától. Mert hát szép, hogy az itteni villanyszolgáltató itt járta után működőképes lett a mosógép, de azért az még sem egy szép látvány, ha mosáskor három hosszabbíton kell keresztül szambázni és a mosógép kilóg a helyéről és konyhapultnap minősül. Szóval tegnap óta a helyén van és szépen mos.

Amúgy meg minden csillog villog, anya büszke lennél rám :))

Meg éljen a munkamegosztás. Enyém volt a fürdő. Miután beköltözés után majd megfulladtam valami ablaktisztitó spraytől, így el kezdtem száműzni ezen büdös, környezetre káros izéket a lakásból, mindjárt több hely is lett a szekrényben. Szóval egy tipp mindenkinek, a fürdőnk tényleg ragyog és szagmentes. Csak egy szivacs, egy rongy, szódabikarbóna, ecet és pár pl. eukaliptusz olaj. A zuhanytálat picit beszórtam szódabikarbónával majd vizes-ecetes szivaccsal áttöröltem, mosdót épp úgy. A csap telepeket meg csak vizes-ecetes szivaccsal és után hogy foltmentes legyen egy ronggyal. és kész is... a lefolyókba ment egy csepp olaj. szóval ennyi :))) És igen, a konyhai fémes dolgokat is így tisztítom secc-pecc alatt.

És takarítás után elkészült és finom is lett első igazi portugál vacsoránk itthon: bacalhau a bras:
Posted by Picasa

Sunday, July 12, 2009

Műűűűködik a mosógép :))

kellemes vasárnap...  frissen mosott ruha illata lengi be a lakást... takarítunk.
A füdőszoba kész, már csak felmosni kell. aztán megyünk vásárolni és megpróbálom az első igazi portugál ebédet elkészíteni.

Wednesday, July 8, 2009

Itthon

Monday, July 6, 2009

Mindennapok 1.


Nahát igen, nagyon jó így kettecskén élni. Van összeszerelt székecském, hogy elérjem a konyhaszekrény tetejét. Ami krumpli kucoláshoz guggoláskor is jól használható. Hát igen szinte minden jól működik itthon, kivéve a mosógép. Azért most már hévégén ideje lett volna valami ruhával megtölteni szépen a mosógépet, így hogy már ruhatergetőnk is van (mert hát budapesti lányként csak nem fogom fehérneműim, utca szemlére tenni és versenyezni a szomszéd néni hatalmas bugyijaival (talán ha 5-6 az enyémből kiadná a méretet - na meg kockáztatni, hogy egy kedves kis galamb -nem az amelyik nem hagyja el a szembe-erkélyt- szépen elvégzi fölötte a dolgát.)
na de a lakás felújjításkor, valamit elszúrt a szerelő és így miután beindult a gép, feltöltötte magát vízzel, lecsappta az áramot, nem is egyszer... és így is maradt, várnunk kell a javítást, csak hát ruha vizesen a gépbe, gép vízzel tele, ami azért nem maradhat így, hát ajtó kinyít... és akkor mi is megküzdöttünk az árvízzel, ahogy a Kálvinon a mozgólépcsőt elárasztotta az eső... de jelentem minden rendben :)))
ja majd szólok, ha már működik a mosógép, addig lehet drukkolni :)

Thursday, July 2, 2009

No title




ha ez ember hajnali 4-kor (magyar idő szerint 5-kor) száll le a repülővel (mert szerencsére leszáll) és utána még vagy 40 percet vár a csomagra természtes, hogy fáradt...
de aztán megpillanthattam kicsiny de annál hangulatosabb lakásunkat.
megkaptam a kulcsom, aranyos kulcstartóra téve :)
belépve welcome tábla fogadott :)) mindig vágytam valami papírosra, hogy hello, boldog szülinapot... és ezt még nem a vége volt a meglepetéseknek, az hogy Fred kitakaírotta a lakást, csomó dolgog és étel is volt már, a hálóba vezető lépcsőtőlkezde felfelé rózsaszírmok vártak, ja és egy bolo de arroz.



                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Most még azért furcsa itt a lakásunkban, nem egy hotelben vagyunk, nem megyek innen pár nap múlva haza és még csak más sincs itt kettőnkön.

A szomszédokkal még nem találkoztam, de amit már tudok, szembe velünk nagy fehér bugyis lakó, láttam a 3 igazán extrém nagyot kiteregetve. Másik oldalt szembe idős néni, folyton a kis kilépős teraszán. És a leérdekesebb szomszédok: pont szembe velünk a kis erkélyen egy galamb, jó rengeeg van itt, meg is érne egy egész posztot (na majd talán) de ez a galamb, félhet a világtól, mert ki sem mozdul a virágcserépből... egy másik erkélyre pedig pont velünk egyiidőbe egy galamb pár költözött, még építik a fészket.









                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             alattunk enyhén szemben egy tipikus kis portugál kifőzde van,ahonnan napközben árad a sült szardínia illat pl. 
és az ablakokból még a vár is látható, 5 perc séta pedig a Rossio. szóval azért el se hiszem, hogy ittvagyok...                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             



Friday, June 26, 2009

Esik eső...

Már egy hete, mondhatnám, hogy Budapest sirat, hogy elmegyek,
de azért nem vagyok költő, meg beképzelt sem.

Szóval most úgy áll a helyzet, hogy pakolgatom szépen a böröndöm, meg a dobozom, amit majd külön küldök.Kint már vár egy kis aranyos lakáska. Igen, ablakkal, és igen sütője is van.

Na szóval... a lakás szoba-konyha, aztán tetőtér, ahonna az ablakból a várra nyílik kilátás,
és a lakás 150m-re van a ginja ivő helytől :P

apropó akit kicsit bővebben érdekel, hogy mit lehet kint enni-inni, itt van egy jó cikk:

http://buvosszakacs.blog.hu/2009/04/10/lisszabon_es_az_egyszeruseg

szóval hétfőn megyek, a hetemről néhány kép pedig megtekinthető itt:

http://picasaweb.google.com/judittakacs1/StillBudapest#

Saturday, May 23, 2009

40 nap és 40 éjszaka

najó... jól hangzott volna, de már nincs ennyi... akkor valahogy nem volt időm írni, azért a cím hagy maradjon :)))

szóval a legfrissebb számításaim szerint (najó a google countdown segít) 37 nap múlva útra kelek
és ismét Lisszabonba költözök... költözök, mert egyenlőre nincs jegyem hazafelé...
és a legújabb hír, hogy úgy néz ki munkám is van már, ha megfelelek egy jó kis hostel recepcióján fogok dolgozni :))

és már a lakáskeresés is folyik :) 

de ebben a 37 napban sem fogok unatkozni, államvizsga után még pár napot leszek itthon:

időpont egyeztetés búcsú céljából :) nehogy ne tudjak mindenkitől elköszönni, aki el akar tőlem köszönni :))

Tuesday, May 19, 2009

Today it's a big day....

Acabei de comprar o bilhete de aviao para Lisboa... so para Lisboa...

Flight Details:
Date                                       To Depart                            Arrive
Mon 29 Jun 2009            Lisbon (LIS) 22:30            00:55